Talisman Drukuj
Oceny: / 6
KiepskiBardzo dobry 
Wpisał: Cryingorc   
10.04.2011.

Talisman

Autorzy: Louis J. Prosperi, Tom Dowd, Christopher Kubasik, Scott Jenkins, Jak Koke, Greg Gorden

Autor recenzji: Paweł 'Cryingorc' Jankowski

Redakcja: Marcin 'Sirserafin' Pindych, Wojciech ' Sethariel' Żółtański

 

Na Talisman składa się zbiór opowieści umiejscowionych w realiach gry fabularnej Earthdawn: Przebudzenie Ziemi. Zbiór ten wydany został przez FASA Corporation w 1994 roku, czyli w rok po premierze wspomnianego systemu. Antologia zawiera sześć opowiadań, których fabułę wiąże tytułowy magiczny talizman. Opowiadania przedstawiono przy tym chronologicznie, pozwalając nam poznać genezę powstania oraz dzieje artefaktu, jak również historię ważnego wydarzenia, jakim był Pogrom. Autorami zbioru kolejno: Louis J. Prosperi, Tom Dowd, Christopher Kubasik, Scott Jenkins, Jak Koke oraz Greg Gorden. Kubasika znamy dobrze z wydanego w Polsce Pierścienia tęsknoty, pierwszego tomu epickiej trylogii o Szlachetnym Złodzieju J'rolu. Niestety jest to jedyna powieść z uniwersum Earthdawna przełożona na nasz język.

Wracając do Talismanu, wyraźnie czuć, że zbiór pisano w czasach, gdy świat Przebudzenia Ziemi nie był jeszcze w pełni rozwinięty. Brakuje wielu detali, stworzonych wraz z wydanymi później rozszerzeniami do gry. Pojawiają się jednak zasadnicze elementy charakterystyczne dla tego uniwersum. Mamy więc do czynienia z magią krwi, wzorcami, Horrorami, kaerami, adeptami i Theranami. Sam styl i poziom opowiadań jest na ogół przeciętny. Parę z nich wybija się na plus, dzięki drobnym detalom cieszącym earthdawnowego wyjadacza, ale o tym za chwilę.

Pierwsze opowiadanie, Prison of stone, przenosi nas w zamierzchłe czasy, do pracowni pewnego therańskiego maga z Vivane. Poznajemy w nim, jak powstał przedmiot późniejszej legendy. Niestety samego miasta nie opisano wcale, za to autor, Louis J. Prosperi, nie szczędzi opisów działania magii w Earthdawnie. Być może czytelników nieznających świata gry mogą zniechęcić opisy magicznych badań i postrzegania astralnego, ale fani gry, tacy jak ja, będą w pełni zadowoleni z tego typu smaczków.

Drugie z opowiadań, Nothing without a price, powinno być znane starym earthdawnowym graczom z magazynu Magia i Miecz. Opublikowane na jego łamach nosiło bodajże tytuł Wszystko ma swoją cenę. Przenosimy się w nim do czasów, gdy therańscy emisariusze przemierzając świat sprzedawali Rytuały Ochrony i Przetrwania napotkanym osiedlom Dawców Imion. Jedna z takich grup, dowodzona przez imperialnego kedate, trafia do wioski w Górach Kaukawskich, której mieszkańców nie stać na wykup zabezpieczeń. To właśnie opowiadanie najbardziej przypadło mi do gustu ze wszystkich – z dwóch powodów. Po pierwsze, ciekawie prezentuje pełną magii i tajemnic Barsawię na progu nadchodzącego Pogromu, zachęcając do zagłębienia się weń. Po drugie, ma fenomenalną, zaskakującą puentę. Cukierek... ale o tym przekonać się musicie już sami.

Kolejne opowiadanie nosi tytuł Before life ends i ono również ukazało się w Magii i mieczu. Świat nawiedzają pierwsze Horrory i ostatnie dni na powierzchni zostały już policzone. Nie wszyscy chcą jednak gnić w kaerach. Kubasik, niestety, znudził mnie introspekcyjnymi wynurzeniami psychicznie chorej, noszącej znamię Horrora głównej bohaterki. Niewiele napotkamy tu związanych z Earthdawnem „smaczków”, które tak lubię. Przytłoczy nas czysta beznadziejność nadciągającej Długiej Nocy.

Akcja Nowhere to run, czyli czwartego opowiadania zbioru, rozgrywa się już w kaerze w czasie trwania Pogromu. W podziemnym mieście, w komnatach Astendar odbywa się rytualna orgia. Dochodzi do krwawej masakry jej uczestników. Wśród ofiar jest Ksenomantka. Jej uczennica podejmuje się próby rozwiązania zagadki śmierci mentorki. Kluczem jest tytułowy talizman. Wkrótce okazuje się, że zagrożenie jest ogromne, a w podziemnym mieście nie ma dokąd uciekać. Przyjemnie się czyta. Smaczków dostarczają nam opisy ksenomanckich zdolności, takich jak na przykład zaklęcie „Doświadczenie śmierci”.

Coiled in dark amber przenosi czas akcji do chwili odpieczętowywania kaerów. Wyczerpujące się zapasy jednego z nich zmuszają mieszkańców do wyjścia na powierzchnię. Horrory potrafią jednak być bardzo cierpliwe. Wysłaną na zwiad grupę nieopierzonych adeptów atakuje astralna bestia. Żerując na ich słabościach, zagraża powodzeniu wyprawy. Raczej nie jest epicko, jest miażdżąco. Horrory to nie koboldy, nikt nie ma co do tego wątpliwości.

Ostatnie z opowiadań, zatytułowane Of blood and time prezentuje świat po Pogromie. Niestety, bardzo szczątkowo. Wiemy jedynie tyle, że sytuacja na powierzchni ziemi jest ustabilizowana, a w krasnoludzkim miasteczku życie skupia się wokół spraw dominujących gildii. No chyba, że Horror postanowi unicestwić wszystkich jego mieszkańców. Wtedy cała nadzieja spocznie na barkach nieufających sobie nawzajem Ksenomanty (coś ich dużo w całym cyklu) i lekarki (która zdaje się być adeptką niskiej magii). Przypadły mi do gustu opisy działania niskiej magii lekarki, bazujące na inkantacjach i prymitywnej magii krwi. Rzecz warta uwagi, choć niestety nieoddana mechanicznie w systemie. Dochodzi do finałowej i epickiej konfrontacji, w której ważną rolę odgrywa oczywiście magiczny talizman.

Podsumowując, zbiór Talisman zawiera sześć opowiadań prezentujących raczej przeciętny poziom stylistyczny. Rzuca się również w oczy niepewność rozwijanych dopiero realiów Przebudzenia Ziemi. Talisman to swoisty zapis historii losów magicznego artefaktu – jego wędrówki między kolejnymi właścicielami, aż do dramatycznego końca. W trakcie lektury zacząłem się zastanawiać, czy autorzy aby nie przesadzili z przedstawieniem beznadziejności, słabości oraz tragizmu Dawców Imion wobec Horrorów i Pogromu. Czułem raczej klimat „dark fantasy”, aniżeli „heroic”. Z drugiej strony, Talisman jest pozycją godną polecenia fanom Przebudzenia Ziemi. Prezentowane wydarzenia stanowią szeroki przekrój przez najważniejsze dzieje Barsawii, ukazując podstawowe elementy świata gry. Książka stanowi przez to dobre wprowadzenie w realia Earthdawna. 

 


Odsłon: 3025

  Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować materiały .
Proszę zaloguj się lub zarejestruj.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.6
AkoComment © Copyright 2004 by Arthur Konze - www.mamboportal.com
All right reserved

 
następny artykuł »