Start arrow Biblioteka arrow Magia i Miecz
Earthdawn w Magii i Mieczu

 Przez długie lata "Magia" wspierała Earthdawna artykułami. Uzbierało się tego sporo, w dodatku w dużej części są to materiały, z którymi warto się zapoznać: czy to przedruki co lepszych artykułów z Earthdawn Journala.

Dwa słowa od autora:
We wszystkich recenzjach stosuję mój ulubiony, bazowany na siedmiostopniowej skali FUDGE'a, system oceny. Siedem może się wydawać liczbą niezbyt adekwatną do ocen i mimo iż IMHO dodawane do każdej liczby przymiotniki powinny sprawę postawić jasno przedstawiam tu prosty sposób zmiany skali na 1-5:

 • jedynki i siódemki jako rzadkie odstępstwo od reguły wywalamy [artykuły z oceną 1 nie powinny się w MiMie znaleźć, a siódemki po prostu trzeba przeczytać i nią ma co przeliczać na ile procent artykuł jest fajny, a na ile nie ;-]
 • od oceny odejmujemy jeden i już jest 1-5
 • 1-5 można łatwo przeliczyć na 1-10 lub procentówkę.

Nie polecam jednak tych przeliczeń, gdyż IMHO zaniżają one oceny: w końcu 4/7 [czyli nieźle, a to już umiarkowanie pozytywna ocena!] brzmi znacznie lepiej niż 3/5 ;-)

Tomasz "Kaduceusz" Pudło

 • (2002) Ostatnie miesiące MiM'a  ( 5 pozycji )
  Ajfel, TomBlue, Majkosz i Cierzy szaleją - aż szkoda, że to już koniec. Zdecydowanie najlepszy rok. Tekstów co prawda nie za wiele, ale prezentują sobą naprawdę wysoki poziom. Cieszy to tym bardziej, gdy uświadomimy sobie, że w dwutysięcznym drugim MiM nie zamieścił ani jednego przedruku. Średnia ocena 5,1(6), czyli dobrze.
 • (2001) Polski ED na początku trzeciego tysiąclecia  ( 2 pozycji )
  W tym roku na pierwszy plan wychodzą kolejne części Maćkowej kampanii. Poza tym przewaga rodzimej twórczości nad przedrukami jest już przytłaczająca. Średnia kaduceuszka to 3,(72) - nieźle.
 • (2000) Pierwsza aktywność polskich fanów.  ( 5 pozycji )
  W tym roku po raz pierwszy widoczna staje się przewaga polskich artykułów nad przedrukami. Poziom tej twórczości jest zmienny, ale i tak taki stan rzeczy można poczytać za krok w dobrym kierunku. Średnio [wśród ocenionych artykułów] wypada 3,25 czyli przeciętnie.
 • (1999) Tłumaczenie tekstów zagranicznych/Przedruki  ( 1 pozycji )
  W tym roku nadal tylko i wyłącznie przedruki. Gorszą wiadomością jest ich jakość. Są w tym roku MiMy, gdzie cały dział ED nadaje się tylko i wyłącznie do wyrzucenia! Średnia kaduceuszka tego roku to 3,(18) [przeciętnie].
 • (1998) Piękne początki.  ( 3 pozycji )
  To był zdecydowanie dobry rok dla EarthDawna. Prawie wszystkie artykuły są przedrukami i to przedrukami, które naprawdę warto było szerszej publice pokazać. Średnia [arytmetycznie] ocena z kaduceuszowych recenzji to 4,(4) [podciągam to pod dobrze].