Start arrow Biblioteka arrow Artykuły arrow Dzienniki Throalskie: Rok 2009
Dzienniki Throalskie: Rok 2009 Drukuj
Oceny: / 7
KiepskiBardzo dobry 
Wpisał: Sethariel   
31.12.2009.

Dzienniki Throalskie: Rok 2009

Autor: Wojciech 'Sethariel' Żółtański

 

Kiedy prawie rok temu, pod koniec stycznia, zapowiadaliśmy earthdawnowy rok, nie mijaliśmy się znacząco z prawdą. W ciągu tych dwunastu miesięcy wydarzyło się wiele ważnych dla naszego Earthdawna rzeczy, o czym w dalszej części podsumowania. Zacznijmy jednak od początku.


Kaer Earthdawn
Z początkiem stycznia Kaer Earthdawn na nowo otworzył swe wrota, ożywiając nieco nasz rodzimy, earthdawnowy światek. Do sukcesu, jakim niewątpliwie była reaktywacja tego serwisu, przyczynił się nie tylko jego znany z EDPL redaktor naczelny – Mariusz 'MacKotek' Butrykowski, ale także kilku innych współpracowników - czy to z EDPL czy innych miejsc w sieci - z których każdy dołożył swoją cegiełkę. Heroicznym wręcz wysiłkiem opublikowano dwadzieścia jeden tekstów, z czego sześć wynikiem ścisłej współpracy z EARTHDAWN.PL

Akademia Wiedzy
Swoje trzy grosze w rozwój polskiej sceny earthdawnowej dołożyła także Akademia Wiedzy, dział w portalu Moorhold. Reaktywowana jeszcze w roku 2008, miała sześć aktualizacji, w których zaprezentowała dziewięć artykułów. Niestety wraz odejściem Piotra 'Piotrka' Hofmana ze stanowiska redaktora dział zapadł w letarg i jak na razie nie zapowiada się by z niego wyszedł. Trzymajmy jednak kciuki, aby okazało się, że obecna sytuacja to jedynie sen zimowy, z którego szponów wyrwie Akademię przyszłoroczna wiosna.

Inicjatywa Earthdawnowa
Choć formalnie do założenia Inicjatywy Promującej Earthdawna w końcu z różnych powodów nie doszło i prawdopodobnie nie dojdzie, to realizując plany, głównie promocji naszego ulubionego systemu na konwentach, jej potencjalni członkowie bawili się przednie. A i uczestnicy organizowanych przez Inicjatywę punktów programu nie byli zawiedzeni. Pojawiliśmy się na trzech konwentach – Pyrkon, Avangarda, Goblikon – na każdym z pełnym blokiem earthdawnowym, uwzględniającym prezentację systemu, konkurs oraz LARP, a na Avangardzie także panel dyskusyjny. O LARP-ach jeszcze kiedyś na pewno na łamach EARTHDAWN.PL przeczytacie, bowiem cieszyły się one największym zainteresowaniem i powodzeniem wśród konwentowiczów z wszystkich earthdawnowych punktów programu.

Przy okazji  udało się też forumowiczom EARTHDAWN.PL spotkać wreszcie „na żywo” w większym gronie, bo aż w liczbie czternastu osób, kiedy to przybyli na konwent do Poznania.

EARTHDAWN.PL
Jubileuszowy dla strony rok zaczął się dobrze. Z początkiem stycznia zarówno serwis, jak i forum, zostały lekko odświeżone. EDPL ze starego systemu zarządzania treścią – Mambo, przeszedł na nowszy (i niedługo przejdzie na jeszcze nowszy). Forum natomiast przeżyło małą reorganizację. Ponadto w kwietniu, dzięki uprzejmości Dominika Nowaka, strona doczekała się nowego logo oraz bannera. Współpraca z Kaerem Earthdawn oraz z Akademią Wiedzy zapewniła pojawienie się na łamach EDPL nie tylko przedruków artykułów, ale też zaowocowała całkiem nowymi tekstami. Łącznie opublikowaliśmy czterdzieści cztery artykuły, z czego:
  • 11 stanowiły przedruki z Wrót Wyobraźni, Kaeru Earthdawn i Akademii Wiedzy
  • 4 były wynikiem ścisłej współpracy z Kaerem Earthdawn
  • 18 stanowiło uzupełnienie znajdujących się już na EDPL artykułów, lecz będących w okrojonej (zwykle fragment z niedziałającym odnośnikiem do reszty) wersji
  • 4 były tłumaczeniami
Oprócz tego opracowane zostały PDFy do ściągnięcia, wśród których znalazły się: tłumaczenia zwiastunów trzeciej edycji Earthdawna, Kwestionariusz Bohatera, polska wersja Kart Zaklęć autorstwa Maskhima oraz, najważniejszy chyba, przetłumaczony podręcznik źródłowy - „Legendy Przebudzenia Ziemi”.
Jubileuszowy dla EARTHDAWN.PL rok nie obyłby się bez odpowiedniego świętowania. W ramach dziesięciolecia istnienia strony, we wrześniu zorganizowany został Konkurs Jubileuszowy, który trwał aż do końca listopada. W jury konkursu zasiadła piątka „wybrańców”, reprezentujących obecny i trochę starszy fandom Earthdawna w Polsce. Nagrodę główną jednak, którą był sponsorowany przez Mongoose Publishing zestaw podręczników podstawowych do trzeciej edycji Earthdawna wraz z astralnymi kośćmi od Q-Workshop, zdobyła praca napisana przez osobę niezbyt zaangażowaną w społeczność systemu. Warto jeszcze nadmienić, że w ramach jubileuszu przetłumaczony został na angielski i opublikowany na zagranicznym Earthdawn Blogu (a także na naszej stronie) jeden z pierwszych tekstów, które ukazały się na EARTHDAWN.PL - „Wiek legend”, autorstwa Andrzeja Swędrzyńskiego.

Earthdawn Blog
Skoro już przy tym blogu jesteśmy, to wypadałoby wspomnieć o jakże owocnej współpracy pomiędzy fanami z Polski a autorem bloga. W czerwcu, po długim czasie od zapowiedzi, Earthdawn Blog opublikował wpis o Polsce w ramach cyklu Earthdawn World Wide. Ciekawy artykuł odsłaniający nie tylko przed zagranicznymi fanami, ale zapewne też polskimi, historię  polskiego wydania Earthdawna, polskiej społeczności fanów oraz ich działalności. Jakby nie było, Earthdawn Blog stanowił w 2009 roku jeden z ważniejszych punktów na mapie sieciowej fanów Earthdawna, tym bardziej miłe dla oka i duszy były wszelkiego rodzaju „polskie” akcenty – których oprócz wspomnianego wcześniej wpisu nie brakowało.

 Q-Workshop
Polski producent kości do gier, a także różnych innych akcesoriów związanych z grami fabularnymi, planszowymi i bitewnymi wypuścił na rynek dedykowane dla Earthdawna specjalne zestawy kości. Dostępne w trzech różnych wersjach kolorystycznych: czerwono-czarne, czarno-żółte i beżowo-czarne, nadal cieszą się popularnością, w rankingach sprzedaży zajmując czołowe miejsce.

Earthdawn Trzecia Edycja
Na koniec najważniesze. Trzecia edycja Earthdawna, za sprawą umowy podpisanej między RedBrick Limited a Mongoose Publishing, w lipcu 2009 roku ujrzała światło dzienne. Planowany na daleką przyszłość projekt doczekał się realizacji co najmniej kilka lat wcześniej niż się wszyscy tego spodziewali, przy okazji zbierając zarówno pozytywne, jak i negatywne opinie wśród fanów systemu. Przeważał jednak optymizm, a RedBrick Limited nim zarażony wydał do końca roku jeszcze pięć dodatków – Player's i Gamemaster's Companion, Kratas: City of Thieves, Ardanyan's Revenge, Shards Collection Volume One. Linia wydawnicza nie zwalnia, już w lutym ukazać ma się Namegivers of Barsaive, czyli kompilacja znanych z pierwszej edycji Mieszkańców Barsawii, wzbogacona o nowe Dyscypliny, talenty, rozwinięcia talentów oraz przedmioty magiczne.

Przyszłość
Co dziać się będzie w nowym roku, tego jeszcze nikt nie wie. Na pewno liczyć można na stały rozwój EARTHDAWN.PL oraz Kaeru Earthdawn, które być może jeszcze bardziej zacieśnią współpracę, a redaktorzy i członkowie serwisów oprócz artykułów przygotują kolejne atrakcje na konwentach w Polsce.
Także RedBrick Limited nie będzie zasypiać gruszek w popiele i zaserwuje nam sporo nowych podręczników oraz powieści. Już teraz wiadomo o planowanych na 2010 rok Namegivers of Barsaive, Cathay: The Five Kingdoms, dwóch tomach Nations of Barsaive – Kingdom of Throal i Serpent River, kolejnej części Shards Collection oraz Kratas Adventures Book – czyli zbioru krótkich przygód. W opracowaniu są także dodatki opisujące miasta Barsawii – Travar, Iopos, Jerris, trudno jednak powiedzieć, czy zdążą wyjść w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy. Mimo wszystko zapowiada się ciekawie, a i RedBrick zaskoczyć może jeszcze wydaniem kolejnej powieści (z przecieków na blogu wydawnictwa wiadomo, że są takie plany), lub czymś zupełnie innym.

Jakkolwiek by nie było, Pasje zdają się sprzyjać naszemu, jeszcze niedawno zapomnianemu, ulubionemu systemowi. I niech tak zostanie, czego sobie i wam wszystkim życzę...

 


Odsłon: 2920

  Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować materiały .
Proszę zaloguj się lub zarejestruj.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.6
AkoComment © Copyright 2004 by Arthur Konze - www.mamboportal.com
All right reserved

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »