Start
Earthdawn Trzecia Edycja od A do Z Drukuj
Oceny: / 13
KiepskiBardzo dobry 
Wpisał: Sethariel   
28.10.2009.

Earthdawn Trzecia Edycja od A do Z

Autor: Wojciech "Sethariel" Żółtański

Redakcja: Paweł "Cryingorc" Jankowski

 

A

ADM, czyli Alternative Discipline Mechanics to niewątpliwie prekursor największych zmian, które zaszły w trzeciej edycji. Dostępny był w edycji Classic w ramach darmowego dodatku o tworzeniu nowych Dyscyplin. Jego głównym założeniem było podzielenie talentów Dyscypliny na tzw. trzon, czyli talenty niezmiennie związane z Dyscypliną, oraz talenty opcjonalne, możliwe do wybrania spośród określonej puli, dostępnej na każdym poziomie zaawansowania (Nowicjusz, Uczeń, Czeladnik, Opiekun, Mistrz). System ADM przez dwa lata swojego istnienia doczekał się kilkunastu różnych wersji, aż w końcu trafił do głównych zasad trzeciej edycji Earthdawna.

B

Bonusy i Kary w pierwszej edycji odnosiły się do liczby o którą należało zmniejszyć lub zwiększyć stopień danej akcji. W edycji Classic bonusy i kary stosowane były już do wyniku testu. W trzeciej edycji Earthdawna tylko od graczy i MG zależy co będą modyfikowali, stopnie czy wyniki. Bonusy i kary są wyrażone neutralnie, samą liczbą. Co warto nadmienić, bonusy i kary do Testów Akcji odnoszą się do wszystkich testów oprócz Testów Zdrowienia, zatem będąc osaczonym nie tylko trudniej nam będzie trafić w przeciwnika, ale także zadamy mniej obrażeń.

 C

Create Common Item to całkowicie nowe Rozwinięcie talentu Tkanie Wątków dla wszystkich magów, które wprowadza jeśli nie małą rewolucję, to na pewno spore zmiany w systemie tworzenia powszechnych przedmiotów magicznych, takich jak kryształy świetlne czy gorące garnki. W trzeciej edycji Earthdawna już nie tylko Mistrzowie Żywiołów mają możliwość produkcji tego rodzaju przedmiotów. Co więcej, korzystanie z Rozwinięcia nie wymaga nawet operowania na esencjach żywiołów. Potrzebujemy jedynie różnych magicznych komponentów, których zebranie nie powinno stanowić problemu. Technika ma jednak jedną wadę, w przypadku porażki w teście wszystkie wykorzystane do umagicznienia składniki zostają bezpowrotnie stracone. Przy tradycyjnym wplataniu esencji ten problem nie występuje. Dzięki takiemu rozwiązaniu oba Rozwinięcia talentu Tkanie Wątków: Create Common Item i Weave Element mają rację bytu. Wplatanie esencji żywiołów to oczywiście nadal domena jedynie Dyscypliny Mistrza Żywiołów.

D

Dyscypliny w Earthdawnie Trzeciej Edycji zostały jeszcze bardziej dopracowane. Solidnie przemyślano dobór Talentów Dyscyplinarnych na każdym Kręgu, tak by odzwierciedlały one istotę danej Dyscypliny. Talenty Opcjonalne natomiast, dobierane z określonej puli po jednym na każdym Kręgu, umożliwiają graczowi bardziej indywidualną kreację adepta i pokierowanie jego rozwojem w określonym kierunku. Ponadto każda z Dyscyplin posiada teraz unikalne Zdolności Dyscyplinarne odzwierciedlające magię Dyscypliny. Jakby tego było mało, niektóre z Dyscyplin mają dodatkowo możliwość wybrania specjalizacji, co wpływa na dystrybucję Talentów Dyscyplinarnych. I na przykład taki Trubadur zostając Mędrcem na pierwszym Kręgu zamiast Naśladowania Głosu jako Talent Dyscyplinarny dostaje Czytanie i Pisanie, a na późniejszych Kręgach dyscyplinarne stają się też talenty Wyszukiwanie Informacji oraz Zapamiętanie Księgi. Otrzymujemy więc masę możliwości, o których jeszcze w pierwszej edycji mogliśmy tylko pomarzyć.

E

Errata to prawdziwa specjalność wydawnictwa RedBrick. Już w samych zwiastunach gry fani znaleźli kilka istotnych błędów. O ile liczba wpadek to coś, za co można wydawców trzeciej edycji krytykować, to reakcja na nie jest już wzorowa. Na oficjalnej stronie RedBricka znaleźć można stale aktualizowaną erratę, a posiadacze elektronicznych wersji podręczników mogą co jakiś czas ściągać z DriveThruRPG oraz RPGNow poprawione PDFy.

F

Falcon, czyli tzw. syndrom sokoła. Choć już w poprzedniej edycji fani krytycznie wypowiadali się o wysokich współczynnikach tego ptaka, to wygląda na to, że w trzeciej edycji sokół jest jeszcze silniejszy. Pomimo tłumaczeń twórców, że nie należy porównywać sokoła współczesnego do tego, który występuje w świecie gry, to wysoki próg życia oraz spory potencjał zadawania obrażeń przy atakach pikujących nadal powodują pewien niesmak, zwłaszcza, że trzecioedycyjny sokół jest w stanie zabić praktycznie każdego adepta 1 Kręgu. Jaki system, taki sokół, heroiczny.

G

Gamemastering to jeden z lepiej napisanych rozdziałów tego typu, jakie przeczytałem podczas swojej przygody z grami fabularnymi. Miejscami przypomina bardzo dobry almanach z mnóstwem pomysłów, wskazówek i rozwiązań do wykorzystania nie tylko na sesji, ale też w przygotowaniach do niej. O ile w tym rozdziale znajdziemy przede wszystkim ogólne porady odnośnie prowadzenia gry, to w następnym „Adventures and campaigns” więcej napisano już o specyfice prowadzenia samego Earthdawna. Oba rozdziały bardzo dobrze się uzupełniają.

H

Heks to wprowadzona do trzeciej edycji Earthdawna nowa jednostka miary, którą określana jest Szybkość bohaterów oraz wszystkie zasięgi broni czy zaklęć. W drugim przypadku zawsze występuje z odległością wyrażoną w metrach*. Jeśli zaś chodzi o Szybkość, autorzy proponują prostą zamianę 1 heks = 2 metry. Heksy w założeniu mają ułatwić wykorzystanie podczas sesji map heksagonalnych. Jeśli sięgniemy pamięcią wstecz to zauważymy, że heksy tak naprawdę były już w pierwszej edycji systemu. Ilustracja ze strony 195 z głównego podręcznika dobrze to obrazuje.

I

Ilustracje w trzeciej edycji Earthdawna to przede wszystkim te pochodzące ze starych podręczników FASA. Znalazło się też trochę z edycji Classic oraz kilkanaście całkiem nowych, stworzonych przez Kathy Schad, która jest także autorką okładek oraz nowoedycyjnej mapy Barsawii. Trochę liczb:

  • Player's Guide – 8 nowych ilustracji wliczając w to okładkę oraz mapę
  • Gamemaster's Guide – 3 nowe ilustracje wliczając okładkę i mapę
  • Player's Companion – 2 nowe ilustracje wliczając okładkę
  • Gamemaster's Companion – 3 nowe ilustracje

J

Jakość przedmiotów. Ci, którzy grali w edycję Classic wiedzą o co chodzi. RedBrick wprowadził opcjonalną zasadę Lepszych i Najlepszych Przedmiotów (Best and Better Items). Zgodnie z założeniem istniały przedmioty lepszej oraz najlepszej jakości, które automatycznie dodawały określone bonusy, zazwyczaj do testów Interakcji, ale też do Stopnia Obrażeń broni lub po prostu do Wyniku Testu umiejętności lub talentu przy którym były używane. Zasada niestety nie przeszła do Earthdawna Trzeciej Edycji. Szkoda, choć twórcy wyrazili się na ten temat dość jasno. Zasada za bardzo upraszczała kwestię jakości. Może w przyszłych podręcznikach znajdziemy alternatywną, nową zasadę opcjonalną regulującą jakość wykonania przedmiotów.

K

Karma się zmienia. To znane wyrażenie w przypadku trzeciej edycji Earthdawna należy rozumieć dosłownie. Stopień Kostki Karmy nie jest już zależny od rasy. Wszyscy adepci dysponują teraz Stopniem 4, czyli poczciwą K6. Zróżnicowanie ras poprzez różne Kostki Karmy w pierwszej edycji traciło na znaczeniu na wyższych Kręgach. Aby to zmienić, potrzebne było rozwiązanie, które w jakiś sposób łączyłoby poziom zaawansowania postaci z jego Karmą. Skorzystano ze zmodyfikowanej zasady z drugiej edycji Earthdawna i powiązano Poziom talentu Rytuał Karmiczny z liczbą dostępnych bohaterowi Punktów Karmy. Maksymalna liczba Punktów Karmy równa się iloczynowi Poziomu talentu oraz odpowiedniego dla każdej rasy Modyfikatora Karmy. W ten sposób Poziom Rytuału karmicznego nabiera większego znaczenia, zwłaszcza na początkujących Kręgach.

L

Louis J. Prosperi w fandomie Earthdawna zyskał już sobie status legendy. Co wspólnego ma główny pomysłodawca i twórca pierwszej edycji systemu z trzecią? Przede wszystkim, choć trochę z boku, to nadal obserwuje w jakim kierunku zmierza system i zdaje się być zadowolony z obecnego obrotu spraw. Po drugie sam Louis także przyczynił się do tego, jak Earthdawn wygląda w nowej odsłonie. W ramach tworzenia edycji Classic współpracował z RedBrickiem przy reorganizacji i konsolidacji teorii magicznej. A ta w trzeciej edycji oparta jest właśnie o edycję Classic.

M

Mongoose Publishing po klęsce z cenami wysyłki oraz samego druku podręczników w Lulu stał się prawdopodobnie jedynym możliwym rozwiązaniem dla RedBricka. Jednocześnie było to wielkie zaskoczenie dla graczy, w pozytywnym i negatywnym znaczeniu. Na oficjalnym forum aż wrzało od zarzutów, które fani kierowali do twórców trzeciej edycji Earthdawna. Dlaczego tak szybko? Karzecie mi kupować znowu to samo! Nie mogliście kontynuować prac nad linią Classic? Teraz na nowe podręczniki źródłowe poczekamy jeszcze dłużej! To tylko niektóre z nich. Earthdawn Trzecia Edycja w lipcu 2009 roku w końcu ujrzał światło dzienne. Książki wydane zostały w ramach marki Flaming Cobra, która to daje twórcom pełną wolność w opracowywaniu systemu, marketing oraz dystrybucję zastrzegając Mongoose Publishing. Rozwiązanie jak na razie sprawdza się dobrze i pozwala dotrzeć RedBrickowi do większej liczby fanów.

N

Nowa mapa Barsawii wzbudziła sporo kontrowersji wśród niektórych starych fanów. Pod względem jakości wykonania nie ma właściwie do czego się przyczepić. Użyto miłych, żywych barw, a kreska jest bardzo staranna. Chodzi o niedokładność mapy względem rozmieszczenia co niektórych ważnych miejsc. Głównym zarzutem fanów jest brak fragmentu Lśniących Szczytów, z wulkanem An'Grak na czele. Wydawcy obiecują, że w podręcznikach, które wyjdą w przyszłości wszystkie te szczegóły zostaną uwzględnione.

O

Optional Rules, w nowej edycji aż się od nich roi. Zasady Opcjonalne atakują nas już w rozdziale poświęconym tworzeniu postaci. Część z nich to zasady, które obowiązywały w poprzednich edycjach systemu, część jest całkiem nowa, jak na przykład ta dotycząca częściowej zależności Modyfikatora Inicjatywy pancerza od Siły Fizycznej bohatera noszącego zbroję. Zasady Opcjonalne ułatwiają dostosowanie rozgrywki do własnych potrzeb lub przyzwyczajeń. Dla starszych fanów Earthdawna przygotowano nawet plik PDF z Opcjonalną teraz, a oficjalną w poprzednich edycjach, Tabelą Stopni.

P

Przekucie Ostrza. Talent od pierwszej edycji przeszedł wiele zmian. Ci, którzy zaczynali od drugiej edycji czy edycji Classic nawet pewnie nie kojarzą, że pierwotnej wersji talentu można było się uczyć jako umiejętności. W trzeciej edycji, podobnie jak w edycji Classic, czas trwania Przekucia Broni (tak, nazwa talentu została zmieniona) ograniczony jest do roku i jednego dnia. Maksymalny bonus z przekucia ograniczony jest do wielkości broni. Nie można już przekuwać broni wątkowych. Efekty Przekucia Broni mogą za to w procesie tworzenia przedmiotów wątkowych zostać utrwalone, stając się częścią wzorca broni. Już na pierwszym Poziomie dostrojenia będziemy mogli korzystać z maksymalnych, wynikających z Przekucia Broni bonusów. W rezultacie większość wątkowych broni ma więc teraz potencjalnie zwiększony Stopień obrażeń.

R

Rozwinięcia talentów w trzeciej edycji Earthdawna nie są już dostępne tylko dla Talentów Dyscyplinarnych. Stały się niezależne. Wystarczy, że będziemy mieć odpowiedni Poziom w danym talencie i możemy zacząć myśleć o znalezieniu gotowego podzielić się wiedzą adepta bądź też samodzielnie nauczyć się Rozwinięcia. Nauka bez instruktora jest jednak o wiele dłuższa. Choć by wykupić Rozwinięcie nie musimy już posiadać talentu jako dyscyplinarnego, to Talenty Dyscyplinarne ułatwiają naukę obniżając minimalny wymagany Poziom talentu o 2.

S

Stopnie to kolejna z większych zmian w nowym Earthdawnie. Wyrzucono K4 i K20. Obie kości miały tendencję do bardzo skrajnych wyników. K4 bardzo często się przerzucało. K20 natomiast lubiła graczom płatać różne figle. Choć średnia wyników na kości dwudziestościennej to 11, nierzadko w najgorszym możliwym momencie wyrzucało się 1 lub 2. Owszem, raz na jakiś czas K20 się przerzucało i wtedy otrzymywaliśmy niebotyczne wręcz wyniki. Opowieści o nich krążą wśród wielu graczy do dziś. Niemniej wypaczało to często w jakiś sposób rozgrywkę, a gracze jak ognia unikali Stopnia 14 (K20+K4). Teraz już nie muszą, a rzuty są mniej lub bardziej przewidywalne. Oczywiście gracze mający mistrzów gry ze szczęśliwą ręką do kości mogą mieć na ten temat zupełnie odmienne zdanie.

T

Talenty w ścieżkach rozwoju Dyscyplin w trzeciej edycji Earthdawna zostały podzielone na Talenty Dyscyplinarne oraz Talenty Opcjonalne. Te pierwsze stanowią trzon Dyscypliny, muszą być rozwijane, by spełnić warunki awansu na wyższy Krąg. Jako Talenty Dyscyplinarne zachowują wszelkie przywileje, jakie miały w poprzednich edycjach, zatem możemy do nich dodawać Kostkę Karmy. Talenty Opcjonalne natomiast rozmieszczone są w pulach przyporządkowanych do określonego poziomu zaawansowania w Dyscyplinie (Nowicjusz, Uczeń, Czeladnik, Opiekun, Mistrz), na każdym Kręgu możemy wybrać po jednym takim talencie z puli. Oprócz tych zmian w trzeciej edycji Earthdawna duża część talentów została albo przedefiniowana albo nieznacznie zmieniona albo połączona z innym, podobnie działającym talentem (na przykład Historia Broni i Historia Przedmiotu lub Gadzi Skok i Wielki Skok) lub też stała się Rozwinięciem talentu (Rytuał Przywołania Duchowego Mistrza, Wzorzec Cechy, Wzorzec Talentu).

 U

Umiejętności. W trzeciej edycji przy tworzeniu postaci mamy na nie znacząco więcej punktów: 2 na Umiejętności Wiedzy, 1 na Umiejętność Artystyczną, 2 na Znajomość języka, 1 na Czytanie i Pisanie oraz 6 na Umiejętności Ogólne do wyboru. Razem 12 punktów, czyli o 6 więcej niż w pierwszej edycji i o 4 więcej niż w edycji Classic. Pojawiło się kilka nowych umiejętności, w większości opartych o talenty (Parowanie, Odwrócenie Uwagi, Sprint), część umiejętności została lekko zmodyfikowana (Znajomość Ulicy), a część całkowicie usunięto (Zamrożenie trucizny, Wyzwanie, Analiza Stworzenia). Ogólną charakterystyką umiejętności w trzeciej edycji jest zwiększone wyczerpanie w stosunku do ich odpowiedników w talentach. Różnice są też czasem w rodzajach Akcji, umiejętnościowe odpowiedniki talentów często zamiast Darmowej wymagają Akcji Standardowej (np. Skradanie się).

W

Wątkowe Przedmioty w trzeciej edycji Earthdawna podzielone zostały na 5 kategorii: Typowe Przedmioty Wątkowe, Rzadkie Przedmioty Wątkowe, Typowe Skarby Magiczne, Rzadkie Skarby Magiczne, Legendarne Skarby. Podział wiąże się z różnymi możliwościami stworzenia, maksymalnym możliwym Poziomem, Kosztem dostrojenia oraz Obroną Magiczną przedmiotu. Ciekawą nowością wydają się być wskazówki tworzenia tzw. Dzieł życia (Masterpiece), czyli przedmiotów wątkowych tworzonych przez bohaterów, które dzięki niezwykłej historii procesu tworzenia, czy też użycia bardzo niecodziennych elementów, zyskują sobie status Legendarnego Skarbu. W rozdziale Gamemaster's Companion poświęconym tworzeniu Przedmiotów Wątkowych znajdziemy nie tylko rozbudowany szablon tworzenia takich przedmiotów, ale także liczne wskazówki, dotyczące także na przykład przekształcania się Przedmiotów Wzorca w Skarby Magiczne.

Y

Yeti. Podobno ktoś widział je w trzecioedycyjnym bestiariuszu. Dementuję te plotki. Natomiast jeśli Mistrza Gry najdzie ochota takiego przeciwnika stworzyć, to ze wskazówkami zawartymi w Gamemaster's Companion nie powinno być z tym problemu. Równie łatwo, na podstawie jednej tabeli, przyjdzie prowadzącemu wyznaczenie liczby Punktów Legend za pokonanie stwora. Co ciekawe, nagroda w trzeciej edycji Earthdawna wyrażona jest jako pula, zakres Punktów Legend oparty o tabelę przyznawania Punktów Legend za sesję. W charakterystyce przeciwnika znajdziemy więc nie określoną liczbę Punktów Legend, a Krąg do którego to puli się odwoływać.

Z

Zasięgi broni strzeleckich i miotanych oraz zaklęć zostały w trzeciej edycji Earthdawna znacząco zmniejszone, średnio do jednej trzeciej tego co było wcześniej. Zmniejszony został także czas trwania jednej rundy, który wynosi teraz około 6 sekund. Przyczyną tego są oczywiście zmiany w Szybkości bohaterów oraz wszystkich innych istot. Zasięgi podawane są w dwóch miarach odległości: heksach i metrach. Ponadto nie znajdziemy już przy broniach strzeleckich i miotanych podziału na trzy kategorie zasięgu: bliskiego, średniego i dalekiego. Teraz są tylko dwie kategorie: krótki i daleki. Choć zasięgi są znacząco mniejsze, istnieją w trzeciej edycji sposoby na ich zwiększenie. Podstawowymi są oczywiście przedmioty magiczne i wątkowe. Poza tym niektóre Dyscypliny dysponują odpowiednimi talentami. Łucznik na przykład już na drugim Kręgu ma możliwość nabycia Dalekiego Strzału, który pozwala mu podwoić maksymalny zasięg broni. Iluzjoniści oraz Czarodzieje na wyższych Kręgach mogą zwiększać zasięg swych zaklęć za pomocą talentu Wzorzec Zasięgu Czarów.

 

* oryginalne w podręczniku jardy na potrzeby artykułu zamienienione zostały na metry

** niektóre z oryginalnych nazw, niewystępujących w polskiej edycji zostały na potrzeby artykułu przetłumaczone na polski

 

Za podręczniki wykorzystane do napisania artykułu dziękuję wydawnictwu Mongoose Publishing


Odsłon: 6710

  Komentarze (7)
1. Dodane przez Habib, w dniu - 29-10-2009 18:34
Bardzo fajnie napisany artykuł. Mam nadzieję, że ludzie przekonają się do 3ED. 
Seth, sprytnie wybrnąłeś z tym Yeti. ;]
2. Dodane przez sirserafin, w dniu - 01-11-2009 14:07
No... niby podaliście dobrze znane (wśród osób interesujących się rozwojem wydarzeń) fakty, ale w jakże przyjemnej formie. Seth, Cryingorc... gratuluję dobrego tekstu.
3. Dodane przez Sethariel, w dniu - 01-11-2009 16:53
Dzięki :) 
 
Miłe słowa mobilizują do dalszej pracy. A Cryingorcowi dziękuję za wyłapanie błędów. 
 
P.S. Co do Yeti, to po oddaniu tekstu do sprawdzenia Cryingorcowi, ten podpowiedział mi inne rozwiązanie... ale w końcu już nie skorzystałem.
4. Super
Dodane przez Nixos, w dniu - 09-11-2009 15:39
Genialny tekst, rozpala moją wyobraźnie jeszcze bardziej niż Twoje opowieści o 3 edycji na Goblikonie :>.
5. Dziękuję
Dodane przez Andrzej, w dniu - 26-10-2010 02:46
Dziękuję za to bardzo ciekawe wprowadzenie do trzeciej edycji. Szkoda, że tak dawno nie grałem w Earthdawna... Czytając tę stronę i forum naprawdę nachodzi mnie ochota, żeby znowu znaleźć się w Barsawii... 
 
Jeszcze raz dziękuję, 
 
Andrzej
6. Dodane przez Sethariel, w dniu - 26-10-2010 20:09
Bardzo miło to słyszeć.
7. Takie cuś.
Dodane przez Habib, w dniu - 04-02-2011 13:31
Zamieniłbyś to Yeti na Ysrthgrathe'a. Bardziej by podchodziło pod EDka.

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować materiały .
Proszę zaloguj się lub zarejestruj.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.6
AkoComment © Copyright 2004 by Arthur Konze - www.mamboportal.com
All right reserved

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »